Predposledná časť poviedky Šálka čaju (13)

Autor: Lívia Hlavačková | 4.10.2013 o 6:05 | (upravené 22.11.2013 o 7:16) Karma článku: 4,00 | Prečítané:  299x

„Zabil si matku mojej dcéry,“ precedil kráľ cez stisnuté zuby. Telo mal napäté, päste zovreté, tvár bielu hnevom.  //// vo vnútri nájdete link na všetky časti poviedky pokope

Román Gwind: Nezabiješ? z môjho pera a z produkcie vydavateľstva IKAR je už na pultoch kníhkupectiev. Viac na www.hlavackova.sk

Poviedka bez preklikávania medzi článkami

 

Zhrnutie predchádzajúceho deja:

Rekonna, bývalá kráľova milenka, zmizla za záhadných okolností. Kráľ poveril jej hľadaním kapitána Nika a dovolil mu všetkých vypočuť.

Druhorodený princ Kirrop vraj strávil noc s neznámou ženou. Jeho priateľ Arisan tvrdí, že bol v krčme. Princovi sluhovia, Mitan a Winon, zatiaľ taktne mlčia. Rekonnina slúžka Fia sa stará len o svoju budúcnosť. Zatiaľ čo Losipo, kráľova nemanželská dcéra, a jej slúžka Helano tiež niečo taja.

Všetko sa začne zamotávať, keď Nikovi muži chytia pravdepodobnú členku Spoločenstva vrahov menom Jalla. Kat a magik ju neúspešne vypočúvajú, až zrazu dostanú povolenie od kráľa použiť akékoľvek prostriedky, aby sa dozvedeli, čo chcú.

Medzitým vyšetrovanie pokačuje ďalej. Od Parvani, Rekonninej priateľky, sa Niko dozvie, že princ Kirrop by mohol byť v Rekonninom prípade zaujímavý. Winon zachytí Losipinu zvláštnu vetu o platení a spolu s Helano sa pridajú k ostatným sluhom, aby si vypočuli ďalšie novinky. Mitan náhle potrebuje odísť skôr, ale napriek tomu nie je ochotný Nikovi prezradiť veľa. Od Rekonninej slúžky Fie sa Niko dozvie, že Rekonna mala milenca.

Mattis zatiaľ sleduje kráľovninu dôverníčku Zylo a princa Kirropa z okna. Rozliata šálka čaju privedie Nika na myšlienku, kto by mohol byť objednávateľom Rekonninej vraždy a s kráľovou pomocou sa ho snaží dolapiť.

V noci sa objednávateľ vraždy vkradne do temnice, aby zabil Jallu, padne však do nastraženej pasce. Mitan - sluha princa Kirropa a zároveň člen Spoločenstva vrahov - Jallu zakrátko nato oslobodí.

 

Šálka čaju (13)

 

V Kirropovej spálni boli dve ženy. Obe na posteli, obe s vážnym výrazom, obe oblečené.

Kirrop sedel oproti nim a potichu si čítal akýsi recept. Keď dočítal, zdvihol hlavu a vážne sa na obe ženy pozrel.

„Pomerne jednoduchý recept. Jediné vzácne a horšie zohnateľné sú tam Zlaté jablká,“ zhodnotil a ženy súhlasne prikývli.

„Si si istý, že to bude fungovať?“ spýtala sa Losipo už aspoň štvrtýkrát.

Kirrop jej neodpovedal, iba sa na ňu otrávene pozrel a znova sa zahľadel na recept v ruke.

„Bude,“ odvetila Zyllo. „Stačia dva či tri odvary.“

„Hej, to hovoril i ten chlapík, čo nám to predával,“ potvrdil Kirrop.

„Nedôverujem mu,“ namietla Losipo. „Stále menil podmienky, miesta stretnutia a teraz začal pýtať i viac peňazí. Neverím mu.“

Bála sa. Podozrivé správanie priekupníka, od ktorého recept a niekoľko Zlatých jabĺk na začiatok získali, ju neupokojovalo.

„Ani ja mu neverím, ale viem, čo robia Zlaté jablká. Videla som to na strýkovi,“ priznala Zyllo ticho. „Ten bol zo začiatku veselý a šťastný, postupne však nad sebou strácal kontrolu a stával sa bábkou v rukách priekupníkov so Zlatými jablkami.“

„A presne to potrebujeme. Musíme mu to ponúknuť teraz, máme úžasnú príležitosť.“

„Čím je táto príležitosť iná než ostatné?“ štekla Losipo.

„Čím? Rekonna je mŕtva. Bola to jediná osoba blízko kráľa, čo šípila, že niečo chystáme. Jej smrť nám pomohla. Navyše otec ju mal skutočne rád...“

Zyllo zareagovala pohrdlivým odfrknutím.

„... čo znamená,“ pokračoval Kirrop bez prerušenia, „že bude zdrvený a bude hľadať nejakú oporu. A my mu ju ponúkneme,“ zamával receptom vo vzduchu.

Losipo sa zlomyseľne zachechtala a súhlasne prikývla.

„Kráľovná chcela ešte počkať,“ namietla Zyllo.

„Niet na čo čakať. Musíme konať rýchlo. I ja som chcel pôvodne čakať, kým sa vráti môj brat, ale...“

„Tvoj brat?! Si blázon?“

„Ty si blázon, Losipo, ak si myslíš, že ho z toho môžeme vynechať. Keby som bol na jeho mieste a videl by som, ako niekto robí z kráľa chudáka závislého od Zlatých jabĺk, aby zaňho vládol, neváhal by som. Popravil by som všetkých za vlastizradu a vyhlásil sa za regenta pomäteného kráľa.“

„Kirrop má pravdu. Aj kráľovná hovorila, že korunného princa musíme do veci zasvätiť hneď, ako sa objaví v Haladoji. Navyše navrhovala do veci zapojiť aj kráľovho brata.“

„Kráľovho brata?“ zasmial sa Kirrop. „Čím nás ten ohrozuje? Otec sa s ním nerozpráva, takže ho nemá ako varovať. A je príliš ďaleko v následníckej línii, než aby mal reálnu šancu dostať sa k moci. Matku upokoj, strýko pre náš plán nie je vôbec nebezpečný.“

„Na to by som sa nespoliehala,“ ukončila Zyllo prorocky.

***

V kúte kráľovej pracovne sedel na stoličke zdrvený muž. Bolo vidno, že pred chvíľou plakal.

Teraz však len ticho hľadel na ostatných okolo seba. Ani sa nesnažil vyjednávať. Vedel, že po tom, ako ho chytili v cele nájomnej vrahyne, u ktorej si objednal Rekonninu smrť, nemalo žiadne vyjednávanie zmysel. Mohol iba dúfať, že jeho postavenie na dvore ho zachráni pred popravou.

Z kráľovej pracovne už odišli takmer všetci vojaci. Ostal tu len kráľ, Niko a jeden z Nikových mužov.

„Prečo?“ spýtal sa ho panovník hlasom, v ktorom sa miešal hnev, sklamanie a smútok. Bola to do istej miery rečnícka otázka, lebo odpoveď tušil. Niko mu svoje dve teórie predstavil ešte pred večerou.

Spútaný muž však neodpovedal, iba mlčky hľadel do zeme.

„Hovor! Prečo si nechal zabiť moju Rekonnu?!“ tresol kráľ päsťou do stola, vstal a energicky prešiel až k nemu. „Bohovia, Arisan, čo také ti spravila?!“

Kirropov priateľ Arisan pozrel kráľovi do očí. Videl v nich bolesť i hnev a nevedel, čo povedať, aby svoju situáciu ešte nezhoršil.

Tak ostal ticho.

Kráľ sa od neho odvrátil, prešiel k oknu, pozrel sa von, požmolil v ruke Rekonnin prívesok a znova sa obrátil na mladého šľachtica. Ten však len znova pozrel do zeme.

„Smiem, veličenstvo?“ ozval sa Niko a kráľ prikývol. „Budem hovoriť, čo si myslím, že sa stalo a ty ma opravíš, ak sa budem mýliť,“ obrátil sa na Arisana.

Nemôže nič vedieť. Nemá odkiaľ. Nič nevie... opakoval si Arisan v duchu a snažil sa tváriť pokojne, hoci už ani nevedel prečo.

Možno aby si zachoval ešte aspoň kúsok hrdosti.

„Veličenstvo, keď som za vami prišiel pred večerou, hovoril som vám svoje dve teórie. Jedna zahŕňala sprisahanie,“ pripomenul mu.

Kráľ sa pri tej predstave celkom viditeľne strhol. Sprisahanie kráľovnej, Kirropa a Losipo, ktoré mu Niko načrtol ako reálnu možnosť, bolo desivé. Tí traja boli spolu extrémne nebezpeční.

„Druhá Rekonninho milenca, ktorým bol Arisan.“

Mladý šľachtic sa na Nika vydesene pozrel. Ako to môže vedieť?!

„Je to pravda?“ spýtal sa kráľ hrozivo tichým hlasom.

Arisan iba preglgol. Nič nepovedal. Jeho vyplašený pohľad hovoril zaňho.

„Prečo si s ňou bol, ak si ju nemiloval? A ak si ju miloval, prečo si na ňu objednal vraha?“

Mladý šľachtic opäť neodpovedal. Ak by kráľovi povedal, že s ňou spával len preto, lebo mu to Rekonna ako zamilovaná naivka proste dovolila, uškrtil by ho kráľ uškrtil holými rukami.

„Myslím si,“ zapojil sa do rozhovoru opäť Niko, „že Spoločenstvo kontaktoval, pretože od neho začala žiadať čoraz viac. Možno chcela ich vzťah zverejniť. Možno chcela nejaké sľuby,“ hovoril Niko nevediac, či je to pravda, no taká bola jeho skúsenosť s jeho vlastnou milenkou. Rozdiel bol, že Niko sa snažil tajením vzťahu chrániť ju, Arisan chránil seba.

„Buď aspoň teraz chlap,“ vyprskol kráľ, „je to pravda? Je to pravda?!“

Arisan iba ticho prikývol. Na viac sa nezmohol. Bál sa. Vždy bol zbabelec a slaboch. Preto sa s Rekonnou skrýval, preto jej nevedel povedať, že už má dosť jej spoločnosti, preto šiel vtedy večer do krčmy, čo mu odporučil Kirrop, a objednal si jej smrť.

„Zabil si matku mojej dcéry,“ precedil kráľ cez stisnuté zuby. Telo mal napäté, päste zovreté, tvár bielu hnevom.

„Ja...“

„Nepovedz, že si nechcel. Objednávať Spoločenstvo a zaplatiť za istotu? To si musel kurva chcieť jej smrť.“

Arisan opäť stíchol. Zhodnotil, že najlepšie bude mlčať.

Kráľ tiež stíchol a pokúšal sa upokojiť, hľadiac do zeme.

„Kto o vašom vzťahu vedel?“ spýtal sa zrazu.

„Nikto!“ odpovedal Arisan rýchlo. Kirropa, ktorý sa o ich vzťahu dozvedel, až keď hľadal vraha, nepočítal.

„Ako si sa to teda dozvedel ty?“ otočil sa kráľ na Nika.

„Fia povedala, že sa Rekonna s niekým stretávala, ale nevedela s kým. Z toho, čo mi hovorili Fia aj Parvani, sa Rekonna začala poslednou dobou správať inak iba ku Kirropovi. Chvíľu som si myslel, že on... ale...“ diplomaticky nedohovoril, že jeho syn by sa s Rekonnou nikdy nezahadzoval. „Potom mi napadlo, že Rekonna mohla byť v Kirropovej blízkosti nervóznejšia než zvyčajne, kvôli jeho najbližšiemu priateľovi.“

Arisan na okamih bolestne privrel oči. Až teraz si uvedomil, že keby ho dnes v noci panika nepriviedla do temnice, nikdy by mu nič nedokázali. Jediné, čo mal Niko dovtedy v rukách, boli dohady a tušenia.

Kráľ stíchol a opäť požmolil v ruke Rekonnin prívesok. Bol rozhodnutý dať ho ich dcére až trochu podrastie. Potom mu hlavou preblysli chvíle, ktoré spolu s Rekonnou prežili. Kráľovnú mal rád, no bola to žena, s ktorou ho oženil jeho otec. Rekonnu úprimne miloval. Bola jediná, s kým si skutočne rozumel, s kým sa mohol rozprávať bez strachu, že stratí tvár, s kým sa mohol smiať...

Potriasol hlavou a otočil sa na Nikovho muža: „Odveď ho do cely.“

Na vydeseného šľachtica sa ani nepozrel. Nevenoval žiadnu pozornosť jeho hlasným prosbám, ktoré onedlho stíchli za zatvorenými dverami. Iba ticho hľadel pred seba.

„Nebudem ho môcť dať popraviť bez toho, aby som si spravil z jeho vplyvného otca veľkého nepriateľa,“ začal premýšľať nahlas. „Arisanova rodina získala výhodnými sobášmi niekoľko miest a priľahlých oblastí. Popraviť jeho syna kvôli...“

„Niktoške,“ doplnil Niko a kráľ sa trpko uškrnul.

„Chcel som povedať mojej milenke.“

Kráľ si hlasno vzdychol, odsunul si ťažkú stoličku, sadol si a zadíval sa na vlastné ruky položené na stole.

„Nemôžem zničiť celú krajinu pre svoju pomstu. Nedokážem však žiť s vedomím, že ten skurvysyn Arisan niekde žije život, o ktorý moju Rekonnu pripravil,“ povedal vecne a Nikovi prešli zimomriavky po chrbte.

 

Ďalšiu, už poslednú, časť nájdete vo štvrtok na www.hlavackova.sk a v piatok ráno tu na blogu SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?