Vrahyňa prehovorila v ďalšej časti fantasy detektívky (11)

Autor: Lívia Hlavačková | 20.9.2013 o 9:00 | (upravené 4.11.2013 o 14:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  292x

„Čo povedala?“ spýtal sa Niko. Ani si neuvedomil, že celá kuchyňa stíchla. /// Vo vnútri link na poviedku bez preklikávania a ďalšie zaujímavé informácie.

Pred poviedkou mám pre vás dve informácie.

Prvá - Obnovila som svoju stránku, takže mnohé veci nájdete odteraz na www.hlavackova.sk

Druhá - už tento utorok bude v kníhkupectvách román s názvom Gwind: Nezabiješ?

Román je z toho istého sveta ako poviedka, ale príbeh je celkom iný. V tejto knihe sa študetka Anna bez toho, aby o to stála či aby to vedela akokoľvek ovplyvniť, dostane do sveta plného mágie a vrážd, kde sa snaží prežiť aj po tom, ako ju zajmú vrahovia zo Spoločenstva. Verím, že sa vám kniha bude páčiť! :)

 

 

Poviedka bez preklikávania medzi článkami

 

Zhrnutie predchádzajúceho deja:

Rekonna, bývalá kráľova milenka, zmizla za záhadných okolností. Kráľ poveril jej hľadaním kapitána Nika a dovolil mu všetkých vypočuť.

Druhorodený princ Kirrop vraj strávil noc s neznámou ženou. Jeho priateľ Arisan tvrdí, že bol v krčme. Princovi sluhovia, Mitan a Winon, zatiaľ taktne mlčia. Rekonnina slúžka Fia sa stará len o svoju budúcnosť. Zatiaľ čo Losipo, kráľova nemanželská dcéra, a jej slúžka Helano tiež niečo taja.

Všetko sa začne zamotávať, keď Nikovi muži chytia pravdepodobnú členku Spoločenstva vrahov menom Jalla. Kat a magik ju neúspešne vypočúvajú, až zrazu dostanú povolenie od kráľa použiť akékoľvek prostriedky, aby sa dozvedeli, čo chcú.

Medzitým vyšetrovanie pokačuje ďalej. Od Parvani, Rekonninej priateľky, sa Niko dozvie, že princ Kirrop by mohol byť v Rekonninom prípade zaujímavý. Winon zachytí Losipinu zvláštnu vetu o platení a spolu s Helano sa pridajú k ostatným sluhom, aby si vypočuli ďalšie novinky. Mitan náhle potrebuje odísť skôr, ale napriek tomu nie je ochotný Nikovi prezradiť veľa. Od Rekonninej slúžky Fie sa Niko dozvie, že Rekonna mala milenca.

Mattis zatiaľ sleduje kráľovninu dôverníčku Zylo a princa Kirropa z okna.

 

 

Šálka čaju (11)

 

Zyllo nervózne prechádzala hore dole po záhrade a celkom očividne na niekoho čakala. Obzerala sa, občas sa stavala na špičky, potom si sadla na lavičku pod stromom, aby vzápätí opäť vstal a rozhliadla sa.

Až keď konečne zbadala princa Kirropa, ako k nej kráča, uvoľnila sa.

Čo tí dvaja robia? pomyslel si Mattis stojaci v okne a dívajúci sa na čudnú dvojicu v záhrade.

Mattis sledujúci záhradu z okna videl, ako sa Zylo uvoľnila, sotva Kirropa zbadala. Princ prešiel až ku kráľovej dôverníčke a čosi jej povedal. Zylo sa zamračila.

O čo tu ide? Nepáči sa mi to...

Zachmúrený Kirrop kývol smerom ku cestičke vedúcej ďalej do záhrady, po ktorej sa vzápätí aj so Zylo vybrali. Zakrátko zmizli Mattisovi z dohľadu.

Toto bude Nika zaujímať...

Chcel napraviť Nikov názor na seba. Záležalo mu na ňom, keďže on jediný rozhodoval o vojakoch v elitnej jednotke.

Bol si istý, že Nika nájde v kuchyni pri jeho tradičnej šálke kávu. Kapitán nebol z tých, čoby svoje zvyky menili kvôli bývalej kráľovej milenke.

Nemýlil sa.

Niko tak ako každé dopoludnie a podvečer i dnes sedel v hradnej kuchyni. Obomi rukami zvieral šálku čaju, hľadel na pokojnú zelenkavú hladinu a mysľou mu prebiehali rôzne predstavy:

... tlmený vzdych patriaci veľmi spokojnej žene ozývajúci sa prázdnou chodou. Vzrušoval ho. Vrcholne... Nahnevaná tvár jeho sestry: „Niko, čo blázniš?“ počul ju hovoriť. „Nemôžeš sa s ňou predsa stretávať!“ Ona jediná o nich vedela. Teda aspoň dúfal, že bola jediná. ... „Neskrývajme sa. Chcem byť s tebou,“ počul hlas svojej milenky. Opakovala to čoraz častejšie, akoby ho chcela týrať. Čo nevedela, že ju má rád a že práve preto jej nechcel pokaziť život svadbou s „niktošom“?

Zatriasol hlavou a pokúsil sa vrátiť svoje sústredenie k Rekonne. Nebolo to jednoduché. Vzrušujúca spomienka na hradnú chodbu, v ktorej sa dobrovoľne nechal iba pred chvíľou pripraviť o rozum, mu nedala pokoj...

Rekonna! napomenul sa a prinútil sa zmeniť tok svojich myšlienok. Zrekapituloval si každý jeden rozhovor, spomenul si na každý jeden detail a pijúc čaj cítil, ako všetko do seba začína zapadať. Mal pocit, že mu chýba už iba pár drobností, aby tento prípad rozlúskol. Keď budem vedieť, prečo by niekto Rekonnu odstraňoval, budem vedieť všetko. Motív je kľúčom... Takže prečo? Prečo?!

„Kapitán?“ oslovil ho Mattis ráznym hlasom, ktorým zakrýval svoju nervozitu.

Niko sa strhol a držiac v ruke šálku čaju, sa ním od ľaku oblial.

„Kurva!“ zanadával hneď a prudko sa odsunul od stola.

Vzápätí nato stuhol.

Nič nehovoril.

Iba hľadel do prázdna.

Jeho myseľ však šliapala na plné obrátky: Veď je to jasné! Niečo sa pokazilo! Niečo sa zmenilo a začalo to byť príliš horúce. Ha! Už viem, ako sa to mohlo stať!

Spokojne sa usmial a sám pre seba prikývol. Až potom sa konečne otočil na Mattisa: „Čo si chcel?“

„Ehm... pane, mrzí ma ten čaj, ale mám pre teba zaujímavú informáciu. Videl som Kirropa v záhrade spolu -“

„Kapitán! Kapitán!“ prerušil ich náhlivý krik. „Jalla! Tá vrahyňa prehovorila!“ kričal chlapec, čo ráno čistil kráľovi kachle, a bežal k nim.

Mattis v duchu zaklial. Jeho hviezdna chvíľa bola skazená.

„Čo povedala?“ spýtal sa Niko. Ani si neuvedomil, že celá kuchyňa stíchla.

„Veľa nie. Magik vraví, že je výborne vycvičená. Ale povedala, že objednávka na Rekonnu bola vykonaná. Rekonna je mŕtva. Kto je objednávateľ, zatiaľ nevedia.“

Niko si sťažka vzdychol a jeho tvár razom zvážnela.

„Musím to povedať kráľovi. Prosím vás,“ otočil sa na všetkých, „snažte sa, aby sa to nedozvedel z hradných klebiet skôr, než sa k nemu dostanem.“

Všetci prikývli. Mattis stojaci vedľa neho sklamane zvesil plecia. Šanca ukázať Nikovi svoju hodnotu bola preč. Skysnem na mieste nevýznamného radového vojaka... napadlo mu.

Niko si poutieral košeľu a nohavice handrou, čo mu podala jeho sestra, a bez slova vykročil von z kuchyne. Zrazu zastal.

„Mattis, poď so mnou. Cestou mi povieš, čo si zistil. Mám dve teórie a som zvedavý, ktorú z nich tvoja informácia podporí. Poď,“ vyzval ho a Mattis sa zatváril, akoby mu práve dali ten najkrajší darček.

Niko medzitým už v mysli snoval plán, ktorý by mu pomohol odholiť skutočného vinníka. Jediné, čo k nemu potreboval, bola kráľova pomoc, a to nepovažoval za problém.

***

Večera bola jediným časom, kedy sa niektorí vážení obyvatelia kráľovského hradu spolu videli. Neboli to žiadne bohaté hostiny, nevypili sa tri sudy piva, ani sa nevyjedli zásoby na zimu. Niektorí šľachtici síce šomrali, že takto to nebývalo, ale kráľ bol neústupčivý. Za jeho vlády platilo, kto chce hodovať, nik mu nebráni odísť na vlastné panstvo a vyjedať vlastné zásoby.

Dnešný večer bol iný než ostatné. Dnes sa nikto neodvážil ani len zdvihnúť hlas, hoci inokedy sa všetci hlučne rozprávali. Navyše každý ukradomky sledoval kráľa a kráľovnú, ktorí nerozprávali vôbec.

V sieni nebol nik, kto by nepočul o chytenej vrahyni, a väčšina vedela aj, že vrahyňa na mučidlách potvrdila Rekonninu smrť. Dozvedeli sa to tesne pred večerou. Kráľ to vraj vedel priamo od Nika iba o trochu skôr.

Tichú večeru zrazu prerušili energické kroky.

Všetci prekvapene vzhliadli od svojich tanierov a pobúrene pozreli na kapitána kráľovej elitnej jednotky. Ten sa iba s ľahkým úklonom a tichým ospravedlnením vovalil dnu a namieril si to priamo za kráľom. Nevenoval pozornosť sluhom naokolo, ani svojej sestre medzi ostatnými pomocníkmi z kuchyne, ani svojej milenke za stolom, ktorá sa hneď zapýrila.

Šľachtici v sále zašomrali. „Niktoš“ si dovolil rušiť kráľovskú večeru!

„Veličenstvo...“ začal Niko vážnym hlasom.

„Čo sa deje, Niko, že si sa rozhodol rušiť nás pri večeri?“

Hostia pri stole sa potešili kráľovmu nahnevanému tónu.

„Prepáčte, pane, ale vraveli ste, že vás mám informovať, nech by som sa dozvedel čokoľvek nové od tej vrahyne...“ zahabkal Niko.

„A čo si sa dozvedel?“

Niko na okamih stíchol, pozrel na všetkých ľudí pri stole, akoby chcel naznačiť, že to nie je správa pre všetky uši.

„Hovor,“ vyzval ho kráľ, ignorujúc jeho pohľad.

„Pane, nie som si istý, či...“ zaváhal Niko a ešte raz prešiel pohľadom kráľovských hostí.

„Buď povedz, čo chceš, alebo choď,“ zavrčal kráľ.

Zdalo sa, akoby oficiálnym potvrdením Rekonninej smrti prišiel o všetky dôvody pre sebaovládanie či ústretovosť.

„Zistili sme, že Rekonninu smrť si objednal niekto z hradu,“ povedal Niko veľmi ticho. Robil všetko preto, aby ho nik nepočul, no v mĺkvej sieni nemal šancu. „Magik videl v jej mysli aj miesto, kde sa s objednávateľom stretli.“

„Kto to bol?“ spýtal sa kráľ zaujato, po hneve zrazu nebolo ani stopy.

„Žiaľ, Jalla, tá vrahyňa, prišla vďaka mučeniu o vedomie skôr, než magik stihol zistiť viac. Už sa ju nepodarilo prebrať. Chcú pokračovať ráno,“ dodal Niko opatrne a stíchol.

Kráľ sa naňho iba díval a striedavo zatváral a otváral päsť. Nik v sieni sa neodvážil ani len pohnúť. Podaktorí sa na seba iba pozreli, iní zaryto hľadeli na stôl, akoby neexistovalo nič zaujímavejšie.

Náhle kráľ vstal a bez ospravedlnenia vykročil preč. Niko ostal stáť až kým sa kráľ za ním neobzrel a vyzval ho, aby ho nasledoval. V úplnej tichosti vyšli von.

Prešli chodbami a onedlho osameli za zavretými dverami kráľovej pracovne.

Tam sa obaja ako na povel uvoľnili. Kráľ si sťažka vzdychol, prešiel si dlaňami po tvári a podišiel k oknu. V dlani držal Rekonnin prívesok a neprestával sa naňho smutne dívať. Na Nika akoby celkom zabudol.

„Verím, že vinník dnes v noci zareaguje,“ ozval sa Niko skôr preto, aby niečo povedal, než aby zdôraznil pre nich oboch očividný fakt.

Kráľ si ho však nevšímal.

„Nemôžem uveriť, žeby... ako len...“ mrmlal kráľ sám pre seba ticho. Žiadna správa ani teória, ktoré mu predstavil Niko, keď za ním pred večerou prišiel, sa mu nepáčili.

Najhoršie však bolo, že jeho Rekonna bola mŕtva.

 

 

ďalšiu časť nájdete vo štvrtok ráno na hlavackova.sk a v piatok ráno tu na blogu SME

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?