Pokračovanie poviedky Šálka čaju (5)

Autor: Lívia Hlavačková | 13.8.2013 o 7:50 | (upravené 16.10.2013 o 0:26) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  424x

Prvé, čo si Niko po vstupe do miestnosti všimol, bola krv na pere spútanej ženy. Druhé boli traja muži rozostavení okolo nej a pripravení kedykoľvek útočiť alebo sa brániť.

Zhrnutie:

Rekonna, bývalá milenka kráľa, zmizla za záhadných okolností. Kráľ poveril jej hľadaním kapitána Nika a dovolil mu všetkých vypočuť. Druhorodený princ Kirrop vraj strávil noc s neznámou ženou. Jeho priateľ Arisan tvrdí, že bol v krčme. Princovi sluhovia, Mitan a Winon, zatiaľ taktne mlčia. Rekonnina slúžka Fia sa stará len o svoju budúcnosť. Zatiaľ čo Losipo, kráľova nemanželská dcéra, a jej slúžka Helano...

Všetky časti nájdete na tomto blogu.

 

Šálka čaju

 

Losipo zvážnela a nahnevane sa naňho pozrela.

„Akým právom mi kladieš takéto otázky?!“

„Právom a príkazom kráľa.“

Losipo zaťala zuby a znova sa pozrela pred seba.

„Po večeri som sa šla prejsť. Bola som sama, ale niekoľko strážcov ma videlo vychádzať a vracať sa, keď zapadalo slnko.“

„Na to sa spýtam. A potom?“

„Potom som bola vo svojej izbe až do rána,“ povedala bez zaváhania. „Helano tu bola tiež.“

„Je to tak,“ povedala Helano a usmiala sa, „pomohla som panej odstrojiť sa a pripraviť na noc. Potom som šla do postele, ktorá je v kúte jej šatníka. Vyšla som odtiaľ až ráno.“

Niko na ňu chvíľu hľadel a potom prikývol. U Losipo si bol takmer istý, že klame. Helano však bola presvedčivá. Nemohol však tušiť, aká je výborná klamárka.

„Ďakujem, pani, to bude nateraz všetko. Ak by som potreboval viac, nájdem ťa na hrade, však?“

Losipo prehltla akúsi uštipačnú poznámku a len ticho prikývla.

„Bohovia nech ťa ochraňujú,“ uklonil sa jej krátko a odišiel.

Zamieril rovno do hradnej kuchyne. Mal toho už plné zuby, a to sa zatiaľ rozprával iba s pár ľuďmi! Nebol tu skoro nikto, komu by mohol dôverovať. Šľachtici intrigovali jeden proti druhému a vo voľnom čase sa spájali, aby mohli intrigovať proti tretiemu. Sluhovia hrali podobné hry. Niektorí svojich pánov milovali, iní ich nenávideli. Väčšina sa tvárila lojálne a len máloktorý z nich lojálny bol. Vždy sa mu darilo držať mimo tejto pavučiny vzťahov. A teraz ho do nej kráľ, najväčší pavúk, nemilosrdne sotil.

„Nemal by si pracovať na hľadaní Rekonny?“ spýtala sa ho žena s úsmevom sotva vošiel do kuchyne a on jej s úsmevom odpovedal:

„Mal.“

Žena prevrátila oči, zavrtela hlavou, postavila na čaj a vrátila sa ku krájaniu zeleniny. Niko si sadol za stôl v pokojnejšej časti hradnej kuchyne. O chvíľu objal dlaňami šálku svojho každodenného bylinkového čaju a zahľadel do prázdna.

Nikto sa nad jeho prítomnosťou nepozastavoval. Sedával tu takto každý deň a svoje zvyky zjavne nemenil ani pre bývalú kráľovu milenku.

Dnes sa vyzeral o kus nervóznejšie než zvyčajne. Občas ticho tskol, potom si vložil prst medzi zuby, znova ho vybral, zabubnoval po stole, poškriabal si briadku, omotal si prameň krátkych šedivejúcich vlasov okolo ukazováka a opäť objal šálku dlaňami.

Žena dokrájala mrkvu, odniesla ju kuchárovi a než sa chytila zeleru, prešla okolo Nika a pohladila ho po vlasoch. Vtedy Niko zodvihol hlavu, venoval jej ľahký úsmev a znova sa zahľadel na šálku čaju pred sebou. V mysli si rekapituloval všetky doterajšie rozhovory.

S kráľovnou rozprával s prvou. Nie preto, žeby ju podozrieval. Patrilo sa to. Prvorodený princ bol už niekoľko týždňov na juhu v Nalape a jeho žena ležala s veľkým bruchom a vyloženými nohami v posteli. K rozhovoru s druhorodeným princom Kirropom sa však často vracal. V niečom klamal, uzavrel Niko sám pre seba a presunul pozornosť k ostatným na svojom zozname.

Z ľavobočkov je zaujímavá v podstate len Losipo, ostatní sú ešte deti. Potom všetci šľachtici, pomyslel si a vzápätí si sťažka povzdychol. Bol vojak a tieto na intrigánske hry nebol vôbec zvyknutý. Jeho zbraňou bol meč.

Bolo mi to treba?

Pred očami mu prebehol obraz jeho samého ešte ako mladého žoldniera. Vtedy si predsavzal, že všetkým dokáže svoju hodnotu. Dnes uvažoval, či by mu nebolo lepšie, keby ostal žoldnierom bez ambícií...

„Kapitán! Kapitán!“ vrazil do kuchyne vojak. „Poď rýchlo! Mattis niekoho priviedol. Poď rýchlo!“

„Ten niekto umiera?“ spýtal sa Niko a pomaly vstal od stola.

Vojak sa zarazil: „Nie, ale...“

„Tak sa upokoj a priveď ma k nemu. Nech je to kto chce, ak neumiera, počká.“

Vojak prekvapene prikývol. „Áno, pane.“

Bolo mi to treba?

***

Prvé, čo si Niko po vstupe do miestnosti všimol, bola krv na pere spútanej ženy. Druhé boli traja muži rozostavení okolo nej a pripravení kedykoľvek útočiť alebo sa brániť.

„Pomôž mi, pane, to je omyl! Pomôž mi!“ kričala žena a snažila sa vyslobodiť.

„Drž hubu,“ zavelil jeden z vojakov a napchal jej do úst pokrkvanú handru, aby nemohla ďalej kričať.

Niko sa zhlboka nadýchol a potlačil nutkanie ženu odviazať a svojim mužom vynadať za surovosť. Určite mali dôvod. V ich záujem dúfal, že to bolo dosť dobrý dôvod.

„Čo sa tu deje?“

Chlapom neunikol jeho nahnevaný tón. Rýchlo sa pozreli jeden na druhého a potom na Mattisa.

„Trvalo mi to dlho, kapitán, ale s veľkým úsilím sa mi nakoniec podarilo splniť moju úlohu,“ oznámil Mattis hrdo a Niko sa musel ovládnuť, aby si nepoložil ruku na čelo a nezakryl si oči.

Chvíľu iba mlčal. Nechcel mu nadávať pred ostatnými.

„Hovor.“

„Pane, táto žena je členka Spoločenstva vrahov. Pripravil som pascu a tváril som sa, že si chcem objednať ich služby. Kontaktovala ma táto žena. Neskôr som ju sledoval po celom meste. Snažila sa ma striasť, ale nepodarilo sa jej to,“ povedal hrdo, „a keď videla, že je všetko márne, vhodila tieto papiere do ohňa u podkúvača na námestí,“ podal Nikovi tri obhorené papiere. „To ma na chvíľu zdržalo, no napokon som ju aj s pomocou ostatných, ktorí vtedy boli naokolo, polapil a spútal.“

Niko sa opäť zhlboka nadýchol a vydýchol. Znova si pripomenul, že mu sa len snažil pomôcť.

„Si zo Spoločenstva vrahov?“ spýtal sa ženy, ktorá energicky zavrtela hlavou a niečo zamumlala cez handru v svojich ústach.

 

pokračovanie v piatok

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?